تبلیغات
حقوقی - نشست مطبوعاتی آقای بهمن كشاورز

نشست مطبوعاتی آقای بهمن كشاورز

نویسنده :اون
تاریخ:چهارشنبه 17 مهر 1387-08:45 ب.ظ

رییس اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری از برگزاری آزمون وكالت ۸۷ در تاریخ هشتم آذرماه سال جاری خبر داد و گفت: ثبت نام آزمون اتحادیه به استثنای كانون مركز به صورت اینترنتی خواهد بود و در مجموع ۱۱۶۲ نفر پذیرش می‌شوند.

به گزارش خبرنگار حقوقی ایسنا، بهمن كشاورز در مصاحبه‌ی مطبوعاتی صبح دوشنبه در مورد آزمون ورودی وكلای دادگستری عضو اتحادیه‌ی سراسری، عنوان كرد: آزمون ورودی كانون‌های وكلای دادگستری عضو اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری به استثنای كانون مركز برگزار می‌شود، اكثریت هیات مدیره‌ی كانون وكلای مركز تصمیم گرفتند كه آزمون‌شان را جدا از اتحادیه و به صورت مستقل برگزار كنند.

وی در ادامه توضیح داد: آزمونی كه ما برگزار می‌كنیم شامل كانون‌هایی است كه نام خواهم برد و ظرفیتی كه هر كانون برای جذب كارآموز در سال ۷۸ دارد را بیان می‌كنم. آذربایجان شرقی ۱۵۰ نفر، آذربایجان غربی ۶۶ نفر، اردبیل ۳۰ نفر، اصفهان و چهار محال بختیاری ۱۳۰ نفر، خراسان ۱۲۵ نفر، خوزستان و لرستان ۶۰ نفر، فارس، بوشهر و كهگیلویه و بویراحمد ۳۰۰ نفر، قزوین ۲۰، قم ۲۵ نفر، كردستان ۲۲ نفر، كرمانشاه و ایلام ۳۴ نفر، گلستان به مركزیت گرگان ۸۰ نفر، گیلان ۳۰ نفر، مازندران ۵۰ نفر، استان مركزی به مركزیت اراك ۲۰ نفر و همدان ۲۰ نفر كه جمع این تعداد به ۱۱۶۲ نفر می‌رسد.

كشاورز در ادامه، گفت: اینها كانون‌هایی هستند كه اتحادیه آزمون‌شان را به صورت متمركز در یك روز یعنی هشتم آذر ماه برگزار خواهد كرد كه به طور همزمان در مراكز این كانون‌ها آزمون برگزار می‌شود اما كانون مركز تا آخرین اطلاع كه از طریق سایت‌شان به دست آورده‌اند ظاهرا در اول آذر ماه آزمون‌شان را برگزار خواهند كرد.

رییس اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری، خاطرنشان كرد: كانون وكلای دادگستری مركز مشتمل است بر استان تهران، سمنان، سیستان و بلوچستان، یزد، كرمان و بالاخره هرمزگان. در مورد تعداد افرادی كه كانون وكلای مركز جذب خواهد كرد به طور رسمی به ما اطلاعی داده نشده است. شاید حدود ۱۱۰۰ نفر باشد.

وی در ادمه گفت: ما بنا داشتیم كه آزمون اتحادیه را در روز اول آذر ماه برگزار كنیم و با سازمان سنجش نیز پیشاپیش صحبت و مكاتبه شده بود. كانون محترم مركز نیز ظاهرا همین روز را برای برگزاری آزمونش تعیین كرده بود. نتیجه این بود كه جوان‌های علاقه‌مند به ورود به حرفه‌ی وكالت از یك شانس محروم می‌شدند. به عبارتی دیگر ضمن اینكه متاسفیم كه كانون مركز چنین تصمیمی گرفتند و فعلا از نظر برگزاری آزمون از اتحادیه جدا شدند در شورای اجرایی به این نتیجه رسیدیم كه از این تصمیم اتحادیه یك نتیجه‌ی مثبت گرفته شود كه به نفع داوطلبان باشد؛ لذا موكدا با سازمان سنجش مذاكره كردیم و از زمانی كه قبلا تعیین شده بود انصراف دادیم و گفتیم زودتر یا دیرتر از كانون مركز آزمون‌مان را برگزار می‌كنیم.

كشاورز گفت: هدف از این تصمیم این است كه ۱۶ كانون در یك روز امتحان بدهند و كانون مركز در روز دیگری آزمونش را برای شش استان مذكور برگزار كند. به این ترتیب شانس داوطلبان دو برابر می‌شود و كسانی كه در منطقه‌ی بومی خودشان امكان امتحان دادن دارند هم در آن منطقه و هم در كانون مركز می‌توانند شركت كنند.


ثبت‌نام امسال از طریق اینترنت است
زمان انتشار پیش آگهی، اواخر این هفته یا اوایل هفته‌ی آتی


رییس اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری، درباره‌ی روش ثبت‌نام آزمون وكالت سال ۸۷، گفت: روش ثبت‌نام امسال از طریق اینترنت است به همین دلیل می‌توانم به دوستان بگویم نگران دیر شدن و عدم ثبت‌نام نباشند. یك پیش آگهی منتشر خواهد شد كه در آن مدارك لازم برای شركت‌كنندگان اعلام می‌شود كه احتمالا زمان انتشار آن اواخر این هفته یا اوایل هفته‌ی آتی خواهد بود.

كشاورز در پاسخ به سوال یكی از خبرنگاران كه پرسید آیا جدا شدن كانون وكلای مركز از اتحادیه خلاف اساسنامه‌ی اسكودا نیست؟ گفت: من ترجیح می‌دهم بزرگواران كانون مركز خودشان پاسخگوی این سوال باشند چون اتحادیه نقشی در این قضیه نداشت و تاكنون نیز از سوی كانون وكلای مركز هیچ اعلام رسمی در مورد برگزار شدن جداگانه‌ی آزمون به ما نشده است.


نامه‌ای از كانون مركز برای اصلاح اساسنامه رسیده است

وی ادامه داد: در تاریخ ۵/۶/۸۷ نامه‌ای از كانون مركز به بنده ارسال شده است به شماره‌ی ۹۰۰۰ / ب كه به ضمیمه‌ی آن یك نسخه از طرح پیشنهادی كانون وكلای مركز برای اصلاح اساسنامه را فرستادند كه در همدان طرح شود.

كشاورز با بیان اینكه مسوولان كانون وكلای مركز در همایش فارس نیز حضور نداشتند، عنوان كرد: در مورد حضور نمایندگان كانون مركز در همایش همدان نیز اطلاع رسمی نداریم.


تا زمانی كه جدایی یك كانون تصویب نشده باشد آن را عضو اتحادیه می‌دانیم

رییس اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری، در مقابل اصرارهای خبرنگار دیگری مبنی بر اینكه پاسخگوی این سوال باشید كه آیا جدا شدن كانون مركز از اتحادیه خلاف قوانین اسكودا هست یا خیر؟ گفت: اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری در حال حاضر بزرگ‌ترین NGO ایران است. بدیهی است چنین جدایی به هیچوجه از نظر ما مقدور نیست. از نظر اتحادیه تا زمانی كه جدایی یك كانون تصویب نشده باشد آن را عضو اتحادیه می‌دانیم.

وی افزود: درباره‌ی دلیل جدایی كانون مركز از اتحادیه آنچه از اساسنامه می‌فهمیم این است كه اكثریت اعضای هیات مدیره‌ی كانون وكلای مركز – اقلیتی هستند كه با جدایی آزمون و با جدایی از اتحادیه موافق نبودند – معتقد بودند كه تعداد آراء در هیات عمومی اتحادیه باید تابعی از تعداد اعضای هر كانون باشد و سقفی گذاشته می‌شود كه حداكثر ۴۰ درصد آراء به آن كانون تعلق دارد.

كشاورز خاطرنشان كرد: قبلا هم این بحث مطرح شده بود كه جناب آقای كاتوزیان فرمودند با توجه به اینكه قانونگذار خودش قبلا این مورد را پیش‌بینی كرده و ۱۲ عضو برای كانون مركز و پنج عضو برای سایر كانون‌ها تعیین كرده است و در اتحادیه نیز عینا این موضوع در اساسنامه رعایت شده است و در شورای اجرایی هم خودشان بر مبنای ابتكار دو عضو برای كانون مركز و یك عضو برای سایر كانون‌ها تعیین كرده‌ایم این تعادل رعایت شده است. بحث تغییر نصاب موجب و موردی ندارد و یكی از دوستان در آن جلسه گفت اگر مبنای استدلال را این بگذاریم مثلا در سازمان ملل متحد هیچوقت نوبت به هند نخواهد رسید. زیرا چین كفایت می‌كند.


بسیار ناگوار است كه كانونی از اتحادیه جدا شود

رییس اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری، یادآور شد: شاید مسائل دیگری هم باشد اما برای ما بسیار ناگوار است كه هر كانونی از اتحادیه جدا شود چون اتحادیه با خون دل و گرفتاری بسیاری به وجود آمده است و امیدوار هم هستیم كه این اتفاق نیفتد.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا این اقدام كانون مركز به سایر كانون‌ها تسری نخواهد یافت، عنوان كرد: همه‌ی كانون‌ها به این جمله‌ی یدالله مع الجماعه معتقدند و همچنین می‌دانند كه عقل جمعی بر عقل فردی غلبه دارد و با آحاد بودن قدرتی می‌دهد كه تنها بودن فاقد آن است. فكر نمی‌كنم كانونی مایل باشد چنین موضعی انتخاب كند و من امیدوارم تصمیم‌گیری‌ها چنان باشد كه حركتی را كه هیچیك از وكلا و جامعه‌ی وكالت به آن علاقه‌مند نیستند در همین مقطع متوقف شود.

كشاورز در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینكه آیا اتحادیه ابزاری برای الزام كانون مركز به عضویت در اتحادیه در دست دارد، گفت: اتحادیه‌ی كانون‌ها را خود كانون‌ها ایجاد كرده‌اند و اگر بخواهیم از نیروی بزرگی برخوردار شویم باید از برخی مزایای خود بگذریم كه این كار از طرف تمام كانون‌ها از جمله كانون مركز اتفاق افتاده است و در مورد الزام‌آور بودن مصوبات هم وجود داشت اما در برخی موارد كانون‌ها به دلایل خاصی نمی‌توانند یك مصوبه را اجرا كنند؛ پس آن را آنطور كه می‌توانند اجرا می‌كنند اما اینكه بخواهیم با زور كانونی را مجبور كنیم كه عضو اتحادیه بماند این مسئله با طبع كار اتحادیه سازگار نیست.


اختلافی بین كانون‌ها وجود ندارد
امیدوارم كانون مركز در موضع خود تجدید نظر كند


رییس اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری، در پاسخ به این سوال كه آیا جدا شدن كانون مركز از اتحادیه به اتحادیه به عنوان یك نهاد مستقل خدشه وارد نمی‌كند؟ گفت: اختلافی بین كانون‌ها وجود ندارد. ۱۶ كانون هیچ اختلافی با هم ندارند فقط كانون مركز موضع خاصی در مورد اتحادیه اتخاذ كرده‌اند كه امیدواریم در آن تجدیدنظر كنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری كه پرسید اگر تنش‌ها و اختلافات به همین شكل ادامه پیدا كند،طبیعتا ید واحدی كه باید باشد وجود نخواهد داشت، از یك طرف هجمه‌ای كه به این شغل وارد می‌شود و از طرفی ایجاد نهاد موازی وجود دارد شاید اگر ید واحد اتحادیه وجود داشت قدرت چانه زنی بیشتر كانون بیشتر می‌شد ولی الان بیشتر نگاه رسانه‌ها معطوف به این می‌شود كه در داخل اتحادیه چه اتفاقی افتاده است كه چنین ثمراتی دارد؟ گفت: این هجمه‌ها دقیقا اینطور است و شاید این اتفاقی كه دارد می‌افتد از نوع همان هجمه‌ها و داستان‌ها باشد امیدواریم كه یكجوری حل شود.


اعزام یك هیات عالی‌رتبه برای رفع سوءتفاهمات به كانون مركز

وی در پاسخ به این سوال كه آیا امكان آن وجود نداشت كه جلسات مشترك با كانون مركز گذاشته شود تا به نوعی با میانجی‌گری اختلافات بین كانون مركز و اتحادیه برطرف شود، گفت: هیات عالی‌رتبه‌ای متشكل از صفاری رییس كانون مازندران، صادق آل‌محمد رییس كانون خوزستان، عامری رییس سابق كانون خراسان و نایب رییس فعلی اسكودا، فرهودی‌نیا رییس سابق كانون وكلای آذربایجان شرقی در آن زمان و رییس فعلی كانون آذربایجان شرقی در حال حاضر ونماینده كانون آذربایجان شرقی در آن زمان در شورای اجرایی اسكودا و سركار خانم فاطمه میرشكرایی از كانون قزوین كه خزانه دار اتحادیه هم هستند این هیات تشكیل شد كه از طرف شورای اجرایی ملاقاتی با هیات مدیره‌ی محترم كانون وكلای مركز داشتند و مفصلا صحبت و سعی كردند برخی از مسائل موجود و احیانا سوءتفاهمات را رفع كنند.

وی ادامه داد: هنگامی كه این هیات از این ملاقات بازگشتند گفتند كه به نظر می‌رسد مشكلات رفع شده باشد و اولین جلوه‌ی آن این است كه گویا قرار است آزمون به صورت سراسری برگزار شود و بقیه‌ی مسائل بعدا مورد بحث قرار گیرد. اگر این قدم برداشته می‌شد قدم بزرگی بود ولی متاسفانه استنباط دوستان ما كه فكر می‌كردند مشكل حل شده است درست نبوده و در جلسه‌ی بعدی هیات مدیره‌ی كانون مركز به ادامه‌ی وضع سابق تصمیم گرفته شده و اسامی مخالفین و موافقین در این نامه موجود است.


آنچه بر ما بوده، كرده‌ایم

رییس اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری، تاكید كرد: ما آنچه توانستیم كردیم و شوخی نیست كه نمایندگان پنج – شش كانون بزرگ در این هیات حاضر بودند و وقت گرفتند و مذاكره كردند تا مسئله حل شود ولی مسئله در همان نقطه‌ی قبلی باقی ماند. آنچه بر ما بوده كرده‌ایم.

كشاورز با بیان اینكه در مورد همایش همدان نامه‌ای به كانون وكلای مركز در تاریخ ۹/۷/۸۷ نوشته‌ام، گفت: اساسنامه‌ی پیشنهادی كانون مركز در همایش همدان مطرح خواهد شد اما مستلزم این است كه اعضای كانون مركز حضور داشته باشند و از آن دفاع كنند.


تعداد كارآموزان بر مبنای واقعیت‌های عملی و ملموس تعیین می‌شود

وی در پاسخ به این سوال كه آیا حجم پیشنهادی كانون‌ها برای پذیرش كارآموز با توجه به حجم فارغ‌التحصیلان حقوق كم نیست، عنوان كرد: ما (كانون‌ها) بر مبنای واقعیت‌های عملی و ملموس اتخاذ تصمیم می‌كنیم به این معنی كه كمیسیون‌ها با توجه به اطلاعاتی كه دارند تصمیم می‌گیرند و آمارهای وزارت دادگستری نیز در اختیار آنهاست. قانون اجباری شدن وكیل قانون خوبی است ولی با این حجم تاكنون مشكلی وجود نداشته است.

رییس اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری، خاطرنشان كرد: وكلای ۱۸۷ هم كمك می‌كنند اما تعداد بسیار زیادی از وكلای معاضدتی را كانون‌های وكلا تعیین می‌كنند. متاسفانه هماهنگی میان كانون، دادگستری و دانشكده‌های حقوق وجود ندارد. به خاطر دارم كه در سال ۵۷ سه دانشكده‌ی حقوق وجود داشت اما الان حدود ۸۰ دانشكده‌ی حقوق داریم باید این مشكل در سطح كلان حل شود.

كشاورز با تاكید بر اینكه مبنای سوالات آزمون اتحادیه صرفا قانون است، خاطرنشان كرد: مكاتب و مسائل مناقشه‌ای و مسائلی كه چند نظر كاملا مختلف در مورد آن مطرح است مورد سوال قرار نمی‌گیرند و از طراحان بانك سوالاتی كه در اختیارمان هست نیز این خواهش را كرده‌ایم كه این موضوع را مدنظر قرار دهند. من معتقدم امتحان را باید آسان برگزار كرد اما با توجه به سهمیه‌ای كه وجود دارد به هر حال بهترین‌ها گزینش می‌شوند.


وكلای رفتارهای توهین‌آمیز برخی قضات را گزارش كنند

رییس اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری، درباره‌ی اقدامات كانون وكلا در زمینه‌ی رفتار توهین‌آمیز برخی قضات با وكلا، اظهار كرد: در زمانی كه تصدی كانون را داشتم مصرا از دوستان خواستم هر گونه رفتاری از این دست را با ذكر جزییات و فوری اعلام كنند و ما نیز به مقامات قضایی حسب مورد و با توجه به شدت برخورد اعلام می‌كردیم و همیشه هم موجب ترتب آثار شده است.

وی افزود: اكنون نیز از اعضای اتحادیه درخواست كردیم كه از اعضای هر كانون بخواهند كه با این موارد با دیده‌ی اغماض ننگرند و به اتحادیه اعلام كنند كه گاهی این كار انجام شده و ما نیز پیگیری كرده‌ایم. البته مقام قاضی محترم است و در آن جلسه نباید هتك حرمتی به قاضی شده باشد.

كشاورز در پاسخ به این سوال كه اگر استدلال ماده‌ی ۱۸۷ این است كه تعداد وكیل كم است چرا در همان جلسات تبصره‌ی یك این موضوع را مطرح نمی‌كنند كه تعداد بیشتری وكیل پذیرش شود، گفت: كار كمیسیون مبنا و ماخذ دارد و چارت سازمانی هر سازمان قضایی و نیازهای آن را برآورد می‌كند. اینكه پنج هزار یا ۵۰۰ هزار و یا پنج میلیون نفر وكیل تربیت شود خارج از حد قانونی است و ما نیز نمی‌توانیم كاری بكنیم. مبنای ما كمیسیون تبصره‌ی یك قانون كیفیت اخذ پروانه‌ی وكالت است.

رییس اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری، در پاسخ به این سوال كه تعداد اعضای پیشنهادی كانون وكلای مركز در اساسنامه‌ی پیشنهادی‌شان به همدان چه تعداد بوده است؟ گفت: در متن این پیشنهاد آمده است هر هیات عمومی هر كانون عضو به نسبت هر ۶۰ نفر كامل یك رای و حداكثر ۴۰ درصد از كل آراء را داراست و نظر هیات مدیره‌ی هر كانون توسط رییس و نایب رییس اعلام می‌شود در حالی كه اكنون در اسكودا هر عضو هیات مدیره از رای فردی خودش برخوردار است و مستقل عمل می‌كند. اگر چنین طرحی به تصویب برسد نتیجه این می‌شود كه مثلا اگر دو كانون نسبتا پر جمعیت در مورد موضوعی تصمیم بگیرند به ۱۵ كانون دیگر نقشی ندارند.

وی درباره‌ی اینكه برخی از وكلای مشاور از عنوان وكیل پایه یك استفاده می‌كنند، خاطرنشان كرد: پایه اصطلاح حقوقی است كه در متن قانون كیفیت اخذ پروانه و قانون استقلال آمده است كه ما این موضوع را به قوه‌ی قضاییه اعلام كردیم و در مورد كانون‌هایی كه در مورد برخی تشكل‌ها از عنوان كانون وكلا استفاده كرده بودند تذكر دادیم كه اصلاح شد. در مورد وكیل دادگستری هم این تذكر داده شده است كه باید به عنوان مشاور حقوقی ماده‌ی ۱۸۷ تصریح داده شود و اگر این كار را نمی‌كنند تخلف است و امیدواریم كه زمانی فرا برسد كه این تشكیلات در كانون‌ها ادغام شود.


اصلاح اساسنامه‌ی اسكودا ، دستور اصلی همایش همدان

رییس اتحادیه‌ی سراسری كانون‌های وكلای دادگستری در پایان، خاطرنشان كرد: همایش همدان ۲۳ تا ۲۶ مهر ماه با میزبانی كانون همدان برگزار می‌شود. دستور اصلی آن اصلاح اساسنامه‌ی اسكودا است و در صورتی كه زمان اجازه دهد به بررسی تشكیل كمیسیون‌های تخصصی اسكودا به صورت واقعی و مجازی پرداخته می‌شود.

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
نماینده‌ی اتحادیه سراسری كانون‌های وكلای دادگستری در سازمان سنجش درباره‌ی نحوه‌ی برگزاری آزمون وكالت ۱۳۸۷، گفت: آزمون به گونه‌ی متفاوتی برگزار می‌شود. ثبت نام آزمون امسال دو مرحله دارد، مرحله‌ی اول به صورت پیش‌آگهی از طریق روزنامه‌ی اطلاعات و سایت iranbar.org منتشر می‌شود كه شرایط ثبت‌نام در آن آگهی اعلام می‌شود.

به گزارش خبرنگار حقوقی ایسنا، خلعتبری در مصاحبه‌ی مطبوعاتی صبح دوشنبه با بیان این‌كه چهار سال است نماینده‌ی اتحادیه در سازمان سنجش است، افزود: پس از انتشار آگهی متقاضیان در فرصت اعلام شده مدارك‌شان را با فرمت اعلام شده آماده می‌كنند و در تاریخ مشخصی به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه می‌كنند و مدارك تصویر اسكن‌شده‌ی خود را در آنجا كپی می‌كنند و در این زمان اجازه‌ی ورود به بخش ثبت‌نام را دارند.

خلتعبری با بیان این‌كه باید اطلاعات به صورت دقیق وارد شود، گفت: همه‌ی موارد مشخص و احصاء شده است مثلا عنوان مدرك تحصیلی به صورت دقیق توضیح داده شده است. كسانی كه دارای مدرك لیسانس غیر مرتبط باشند و یا دارای مدرك بالاتر حقوق باشند اجازه‌ی شركت در آزمون را نخواهند داشت.

نماینده‌ی اتحادیه در سازمان سنجش، درباره‌ی وضعیت نظام وظیفه‌ی داوطلبان، توضیح داد: داوطلبان حتما باید كارت پایان خدمت یا معافیت دائم را اسكن كنند و محلی برای درج شماره‌ی سریال و تاریخ پایان خدمت پیش‌بینی شده است. كسانی كه بعد از تاریخ هشتم آذر پایان خدمت خود را دریافت می‌كنند اجازه‌ی ثبت‌نام ندارند. در مورد كسانی كه در فاصله‌ی پایان ثبت‌نام اینترنتی تا زمان برگزاری آزمون كارت پایان خدمت خود را دریافت می‌كنند جایی در سایت پیش‌بینی شده است تا كد خاصی را وارد كنند و بنویسند كه پایان خدمت خود را در چه تاریخی دریافت می‌كنند. هنگامی كه كارت شركت در آزمون داوطلبان صادر می‌شود برای این افراد كارت صادر نمی‌شود كه در صورتی كه كارت پایان خدمت را گرفته باشند می‌توانند با ارایه‌ی آن به بخش رفع نقص كارت ورود به جلسه دریافت كنند.

وی درباره‌ی وضعیت معافیت‌های تحصیلی، عنوان كرد: دانشجویان ذكور كارشناسی ارشد ورودی ۸۶ و ۸۷ و كسانی كه از معافیت تحصیلی دكترا استفاده می‌كنند در صورتی كه ورودی ۸۵ و ۸۶ و ۸۷ باشند می‌توانند از معافیت‌های تحصیلی استفاده كنند.

خلعتبری درباره‌ی شرایط ایثارگران شركت‌كننده در آزمون، گفت: به موجب ماده‌ی سه قانون كیفیت اخذ پروانه‌ی وكالت، شرایط ایثارگران دقیقا احصاء شده است و این موارد عبارتند از شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌های جنگ، كسانی كه حداكثر تاریخ حضورشان تا ۳۱/۶/۶۷ باشد، آزادگان و جانبازان بالای ۲۵ درصد و فرزندان شهداء و جانبازان بالای ۵۰ درصد.

نماینده‌ی اتحادیه در سازمان سنجش، خاطرنشان كرد: داوطلبان باید اصل مدرك اسكن‌شده را نزد خود نگه دارند.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How long will it take for my Achilles tendon to heal?
شنبه 18 شهریور 1396 10:58 ب.ظ
Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is valuable and everything.
But think about if you added some great images or videos to give your
posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and videos, this blog could undeniably be one of the
greatest in its niche. Fantastic blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر